نخستین چاه عمیق برای مطالعه جبه ی زمین

 

دانشمندان اروپایی در اقدامی بی‌سابقه اعلام کرده‌اند که قصد دارند در پوسته زمین گودالی حفر کرده و به جبه برسند

                                     

به گزارش ایسنا، این اقدام که قرار است از سوی دانشمندان مرکز ملی اقیانوس‌شناسی در ساوث‌همپتون انگلیس و دانشگاه مونت پلیه فرانسه انجام شود، تاکنون انجام نشده و این اولین بار است که دانشمندان در مورد آن برنامه‌ریزی می‌کنند.

جبه زمین قسمتی از سیاره است که بین پوسته و هسته آهنی مرکز آن قرار گرفته و برای دستیابی به آن باید از نقطه‌ای در اقیانوس که از پوسته نازکتری برخوردار است عمل حفاری انجام شود. حتی در این صورت نیز باید از میان حدود هشت کیلومتر سنگ سخت حفاری کرد.

این عملیات بسیار سخت و خطرناک است چرا که با نزدیک‌تر شدن به جبه، دما بالاتر رفته و تا 570 درجه فارنهایت خواهد رسید که در این دما تمام امکانات حفاری غیرقابل استفاده خواهند شد. آخرین مشکل، فشار جوی است که در عمق زمین بیشتر می‌شود.

دانشمندان قصد دارند با حفر این چاه نمونه‌هایی از جبه را استخراج کرده و مورد آزمایش قرار دهند.

این اولین باری نیست که نمونه‌ای از جبه زمین احیا می‌شود، چرا که آتشفشان‌ها میلیون‌ها نمونه از مواد زیر پوسته را به سطح زمین می‌آورند ولی این اولین باری است که چنین نمونه‌ای بدون طی کردن فرآیند قبلی به دست انسان می‌رسد.

دانشمندان قرار است در ماه‌های آتی تحقیقات خود را برای تعیین مکان مناسب در جایی در اقیانوس اطلس آغاز کنند، اما انتظار می‌رود که بر اساس فناوری کنونی و همچنین سرماایه کنونی، این عملیات تا سال 2018 آغاز نشود.

 

منبع : همشری آنلاین

/ 0 نظر / 25 بازدید